Argazkia: Labayru Fundazioa
inmovilizar Es
1vb. Invertir un capital
ibilgatu/ibilgetu, ibilga itxi/ibilge utzi.
2vb. En medicina y deporte
immobilizau/immobilizatu.
Se dio un golpe muy fuerte y le inmovilizaron el cuello: Golpe handia hartu eban eta samea immobilizau eutsien.
3vb. Hacer que algo quede inmóvil
gelditu, lotu, geratu, ibilgatu/ibilgetu, ibilga itxi/ibilge utzi.
Las formas causativas se crean añadiendo a la raíz verbal -arazo/-arazi y eragin al participio.
Los municipales inmovilizaron mi coche porque estaba mal aparcado: Udaltzainek autoa ibilgetu zidaten gaizki aparkatuta zegoelako.
4vb. prnl. Quedarse inmóvil
gelditu, geratu, (geldi) lotu.
Avanzó lentamente y se inmovilizó delante del altar: Astiro-astiro aurrera egin eta altarearen aurrean gelditu zan.